Tatranská dvacka

Pridal: Pridané: 31.10.2017 12:58:21 Počet zobrazení: 2280

31 Október 2017

20 ciest v Tatrách..., viem, nie je to až tak moc, pre ľudí, čo bývajú za rohom Tatier, ja som však z Trenčína a teším sa každému jednému výjazdu...

Tatranská dvacka

Tento rok som si naplánovala, že navštívim Chamonix, no nakoniec som našla dosť výhovoriek, aby som nešla. Na druhej strane nehľadala som výhovorky proti Tatrám a tak sa nejako stalo, že som sa tam ocitla viac krát.

Klasický problém s hľadaním spolulezca nemám, pretože niečo viem aj vytiahnuť, ľahké cesty beriem ako tréning zakladania, morálu a orientácie v teréne a na druhom konci sa zas dokážem vytrepať aj náročnejšími cestami, takže spektrum spolulezcov je široké :-)

Lezenie so Salim

Keď lezieme so Salim, tak sa v ťahaní striedame a vyhľadávame skôr ľahšie cesty. Tohoročné tatranské lezenie sme odštartovali na Ošarpancoch. O tejto stene som počula samé chvály, lezenie malo byť krásne a jednoduché. Moja prvá cesta v nich, však bola za hnusného počasia, prevaľujúcich sa oblakov, občasného mrholenia a tak ma Staré časy dali hneď do pozoru. Druhá návšteva Ošarpancov bola tiež v znamení zaprší - nezaprší a samozrejme, že zapršalo... Ešte sme len prišli pod stenu, už sme sa aj zbalili aby sme sa na dve hodiny ukryli do bivaku. Našťastie dážď ustal, vietor si trochu zadul a my sme sa teda natrepali do Gálfyho. Mokrý kúto-komín na začiatku sa mi veru nepáčil, ale inak naozaj pekná skala s vymytými miskami - radosť stúpať.

    

    

Potom som objavila nové a ľahké cesty na Ostrve, takže sme prefrčali Májovú a Júnovú. Tieto cesty sú ľahko dostupné, krátke, odistené a tak, kto v Tatrách začína, kľudne sa môže ísť vyšantiť sem. Najťažšie čo sme so Salim vyliezli bola Eufória a Nemorálny tanec na Stene pod Skokom. Tiež je to ľahko dostupná stena a nity jednoznačne udávajú smer. Nemorálny tanec má krásnu platňu, kde mi na začiatku mrzli prsty a ovlhčený výlez do previsíku zas dal zabrať Salimu, ale nič čo by sa nedalo zvládnuť. Odporúčam každému, kto si chce urobiť dobre s číslom v Tatrách.

                    

Lezenie s Viťom

Lezenie s Viťom je vždy v znamení ťažoby, makaní a prekonávaní samého seba. Hneď na úvod však musím dodať, že som z toho nadšená i keď často unavená a už som si potajmä aj slzy utierala...:-)

Liezli sme zväčša športové-odistené a kratšie cesty, ktoré sme však vyvažovali obtiažnosťou. Začali sme vo Vivat Gorbi, z ktorého sme zlanili a prešli pod Malý Hrot, kde sme v ten deň ešte bachli Stredom Platne - môj splnený sen. Túto cestu som chcela liezť už asi desať rokov, keďže som vtedy pod ňou stála s tým, že na to absolútne nemám. Pod túto nádhernú platňu sa chcem ešte vrátiť a vyliezť si kút, ktorý vyzerá tiež megalákavo.

           

Najťažšie cesty sme liezli od Starucha. Pánko si zjavne "jede ten svúj závod". V ceste Medvec-Staruch na Lomničáku som si myslela, že vypľujem dušu. Do cesty sme však išli totálne naľahko, len najnutnejší matroš, v batohu goráčky, lekárnička, voda a boty na sedáku. Neviem si predstaviť dostať sa hore s hebedom batohom, s akým som liezavala kedysi. Celkový dojem z cesty ešte vylepšilo meninové pivo na vrchole, takto sa mi páči tráviť sviatky, ešteže je Zuzany cez leto.

    

   

Star gate na Lomnickej veži bol Viťov veľký úspech. V krásnej skale, ktorá hrala farbami v odtieňoch zelenej, sa kvalitne vytrápil. Mini puklinky v platni mu dávali riadne zabrať, ale nakoniec to, na veľké nadšenie, preliezol OS.

        

   

Lezenie s ďalšími

Minulý rok som začala chodiť do Tatier aj s lezeckým novicom, 55 ročným Jarom. Svoju začiatočnícku nevedomosť vyvažuje obrovskou motiváciou a radosťou z vertikálneho pohybu. Vyliezli sme spolu Kéleho pilier na Javorový štít, Júlovú na Ostrvu a na záver sezóny 20. októbra, s ním a mojou mamou konečne Štáflovku na Volovku.

    

    

Na Volovke som si tento rok, s Longerom - občasným lezcom, vychutnala aj športovú cestu Moribundus. Začiatok je v celkom peknej platni s množstvom chytov a háčik príde až v kratšom previse, kde treba iba zabrať a vypustiť myšlienky o prípadnom páde a plesknutí sa o platňu pod vami.

Nakoniec sa chcem poďakovať všetkým spolulezcom za spoločne strávený čas. Teším sa všetkým cestám, pretože za tento rok som v nich nabrala viac skúseností ako za celých 12, ktoré už leziem. Juchú o rok...

Lezené cesty:

4. júl: Staré časy VI-, Ošarpance (so Salim)

14. júl: Kéleho pilier III-IV, Javorový štít (s Jarom)

20. júl: Vivat Gorbi VII+/VIII-, Malá žltá stena a Platňa VIII-, Malý hrot (s Viťom)

21. júl: Gálfyho cesta V, Ošarpance (so Salim)

22. júl: Puškášov komín V, Volovka (so Salim)

23. júl: Eufória VII-, Stena pod Skokom (so Salim)

29. júl: Nemorálny tanec VIII-, Stena pod Skokom (so Salim)

30. júl: Májová VI- a Júnová VI, Ostrva (so Salim)

31. júl: Jordánka, Lomničák (so Salim) po totálnom zmoknutí pod stenou...

1. august: Puškáš IV, Kežmarák (so Salim) - pokus o Krišákove platne

9. august: Júlová V, Ostrva (s Jarom)

10. august: Moribundus VII-, Volovka (s Longerom)

11. august: Medvec-Staruch VIII, Lomničák (s Viťom)

28. august: Jar na mesiaci VIII-, Ostrva (s Viťom) - záver 2. dĺžky cez kútik v Strach zo smrti

29. august: Správny čas VIII, Ostrva (s Viťom)

9. september: Strach zo života VIII, Ostrva (s Viťom) - predtým trek pod Malý Ganek...

10. september: Star gate VIII, Lomnická veža (s Viťom)

20. október: Štáflovka V-, Volovka (s Jarom a Erikou)

 

Spolulezci:

Sali - Peter Salaj

Viťo - Víťazoslav Vyskočil

Jaro - Jaroslav Imrich

Longer - Michal Jakubec

mama/Erika - Erika Imrichová

Diskusia

(13 komentárov)

Russian Doll thealicesworld@outlook.com 9.6.2023 09:16:54
Russian Doll thealicesworld@outlook.com 9.6.2023 09:15:29
If you need iron products, you can contact us. Wire Container 24.10.2022 04:01:10
cialis pill size Avelolig purchase cialis 21.8.2020 02:56:28
Cervical cuff fibroids; second, screws. kjilevcibawi 13.5.2019 01:55:42
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie